Antivirová ochrana

Poslední, avšak nikoliv nejméně důležitou součástí zabezpečení dat, je antivirová ochrana. Neaktuální, nedejbože žádný antivirový program může mít pro váš počítač fatální následky - vaše data nemají dostatečnou (či dokonce žádnou) ochranu, proto o ně můžete kvůli mnohdy sofistikovaným virům velice snadno přijít. V následujícím textu se vám pokusím předložit jak teoretickou, tak i ryze praktickou stránku věci - vysvětlíme si, co to vlastně počítačový virus je a představíme si jedny z nejznámějších červů a virů, které kdy spatřily světlo křemíkového světa. Dále si uvedeme nejdůležitější pravidla antivirové ochrany, a nakonec přijdou opět doporučení a odkazy na různé zajímavosti, či nejpoužívanější antivirové programy. 

VIRY, ČERVI A JINÁ HAVĚŤ

Pro valnou většinu z nás nejsou počítačové viry žádnou neznámou - ba naopak - předpokládám, že jste se s nimi již setkali. A jak to dopadlo? Objevil-li se vám při kontrole vašeho počítače ve spodním rohu velký svítící vykřičník, upozorňující na přítomnost viru, patříte mezi ty šťastné - vlastníte antivirový program, který škodlivý software detekuje a případně ihned uloží do karantény či smaže. Na druhou stranu, začal se váš počítač chovat poněkud roztodivně? Sám se vypínal, mazaly se vám emailové zprávy před očima, a vůbec si dělal co chtěl? Tak to patříte do té méně šťastné skupiny...

Počítačové viry jsou sofistikované programy, jejichž hlavní charakteristikou je jejich schopnost množit se a šířit se dál. Jejich hlavním úkolem je ničit, krást či znemožňovat uživateli přístup k různým programům. Takovéto zákeřnosti opravdu mohou způsobit nemalé problémy, pokud se nebudeme snažit jim předejít, a to právě ve formě antivirového programu. Je však bolestnou pravdou, že na otázku "Co bylo dřív?", musíme odpovědět "No přece virus!" - počítačové viry jsou vždy v předstihu.

Druhy počítačových virů

Různé druhy počítačových virů pracují různými způsoby a také se různě šíří. V následujících řádcích se dozvíte něco málo o těch nejčastějších:

Bootviry

Bootvir byl "oblíbený" zejména v raném IT věku - byl totiž nejčastěji přenášen pomocí disket. Jedná se o počítačový virus, který napadá tzv. bootsektor pevného disku či diskety, přičemž bootsektor je ta část disku, ve které se nachází program, který je důležitý pro "nastartování" počítačového systému. Tuto část disku virus vlastně překopíruje jinam, označí jej za vadný a sám se na jeho místo nahraje. Spouští se nastartováním systému např. z diskety, zapomenuté v počítači.

Nejznámější představitel: virus Brain (1986) - způsoboval velmi pomalé čtení z disket.

Souborové viry

Pole působnosti těchto virů je velmi rozmanité. Šíří se prostřednictvím souborů a aktivují se jejich spuštěním. Patří sem např.:

  • přepisující viry, které dokáží přepsat část programu - jsou velmi nápadné a z toho důvodu ne zrovna snadno šiřitelné,
  • viry přímé akce, "kamikadze viry", jejichž jediným posláním je např. smazat celý disk a tím zničit sami sebe,
  • stealth viry, které jsou pro antivirové programy bez příslušné anti-stealth kontroly prakticky nezjistitelné a proto velmi snadno šiřitelné, 
  • metamorfní viry, které jsou schopny při svém kopírování samy sebe kompletně přepsat - vypadají poté úplně jinak,
  • rezidentní viry, jež jsou schopny se po načtení velmi dlouho držet v paměti a tím velmi snadno napadat soubory, se kterými pracují. 

Nejznámější představitel: virus I Love You (2000) - jeden z nejznámějších a nejničivějších počítačových virů vůbec. Šířil se jako příloha emailu. Po jeho otevření dokázal měnit systémové soubory, soubory MP3 označoval jako skryté a obsah souborů .doc a .jpg nahrazoval škodlivým kódem či je dokonce mazal.

Makroviry

Tyto nebezpečné viry jsou většinou součástí textových nebo tabulkových souborů. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že jsou uloženy a také přenášeny samotným souborem - po určité operaci (při uložení souboru) se spustí makro, které může velmi snadno všechna data smazat.

Nejznámější představitel: virus Melissa (1999) - jako příloha emailu s názvem list.doc. obsahoval adresy a hesla k 80 různým pornografickým stránkám. Jakmile se aktivoval, rozeslal svou kopii všem v adresáři napadeného, což mělo za následek zhroucení emailové pošty.

Trojský kůň

Nejedná se vlastně o virus v pravém slova smyslu, jelikož se nedokáže sám kopírovat a tím se šířit. Trojský kůň vypadá na první pohled jako zcela jiný program - např. spořič obrazovky - avšak mezitím, co spoří obrazovku :-), provádí svou nekalou činnost.

Zdroje

Počítačové viry, antivirová ochrana a bezpečnost na internetu. Praha, CUNI. [online]. [cit. 9.12.2012] Dostupný z WWW:
<http://www.ped.muni.cz/wtech/old2012/u3v/iepp/05.pdf>

Více info:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Trojsk%C3%BD_k%C5%AF%C5%88_(program)

http://technet.idnes.cz/15-nej-viru-sveta-0ja-/software.aspx?c=A120716_110329_software_nyv

Je váš kompjůtr nemocný? Čtěte dál!




















NO JO, ALE JAK NA TO?!

V tuhle chvíli bychom již měli znát samotnou podstatu počítačového viru a také jsme si odhalili jejich nejčastější převleky. Jak se jim ale co nejlépe ubránit? Všeobecně bychom mohli účinnou antivirovou ochranu shrnout do několika bodů:

1. Používejte antivirový program od samotného začátku

Pokud máte nový počítač, antivirový program by měl být první věcí, kterou nainstalujete - až poté přicházejí  na řadu internetové prohlížeče, různé přehrávače a editory. I v nich se totiž může ukrývat nebezpečný obsah (např. trojský kůň). Neberte tento krok na lehkou váhu.

2. Pravidelně antivirový program aktualizujte

Jak už bylo zmíněno výše, musí nejdříve existovat počítačový virus, aby mohl být následně stvořen antivirus. Je proto důležité udržovat antivirovou databázi co nejvíce aktuální, aby mohl program co nejúčinněji reagovat na stále nové a nové hrozby.

3. Nainstalujte si antispyware

Že nevíte, co to je? ... Spyware je jedna z forem škodlivého softwaru, který bez vašeho vědomí dokáže odesílat např. reporty o vašem pohybu na internetu, nebo také krást vaše data a pomocí internetu je odesílat dále. Forem spywaru je mnoho. Vzhledem k tomu, že klasické antivirové programy tyto červy většinou nenajdou, je důležité mít nainstalován také program, který veškerou havěť odhalí a zlikviduje. Mnoho z těchto programů je dostupných také zdarma (viz odkazy na konci tohoto příspěvku). Tou nejlepší ochranou je však obezřetnost - neinstalujte podezřelé programy stažené z internetu a zároveň si dávejte pozor, na kterých stránkách se pohybujete.

4. Neotevírejte neověřené přílohy emailu

Právě pomocí příloh emailů se šíří mnoho počítačových virů. Nejjednodušším způsobem, jak se tomuto vyhnout, je být obezřetný, a veškerou nevyžádanou poštu (neboli také spam) raději rychle mazat.

Zdroje

Počítačové viry, antivirová ochrana a bezpečnost na internetu. Praha, CUNI. [online]. [cit. 9.12.2012] Dostupný z WWW:
<http://www.ped.muni.cz/wtech/old2012/u3v/iepp/05.pdf>

Webové stránky projektu Bezpečný internet. [online]. [cit. 9.12.2012] Dostupný z WWW:
<www.bezpecnyinternet.cz>

NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ ANTIVIROVÉ PROGRAMY

Avast
AVG
Avira
ESET
Kaspersky
Norton by Symantec

Více info:

Srovnání antivirových programů, např.:
http://mujsoubor.cz/magazin/test-antiviru

Vždy je lepší mít placenou verzi antivirového programu, pokud si ji však nemůžeme z různých důvodů dovolit, většina z výrobců nabízí ke stažení také tzv. free, nebo zkušební verzi.

NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ ANTISPYWARE

Spybot - Search & Destroy
Ad-aware
Spy Sweeper

Více info:

Srovnání antispyware programů, např.:
http://earchiv.chip.cz/cs/earchiv/rubriky/temata/antispyware-v-testu-tvrdosti.html

ZÁVĚREM...

Dodržování těchto zásad antivirové ochrany vám bohužel nezaručí 100% jistotu, že vaše data nic a nikdo neohrozí, dokáže však velmi dobře eliminovat případné hrozby. Pokud však budete následovat rady na tomto blogu, ať už v kapitole o bezpečnosti dat, příspěvku o zálohování či článku o cloudových úložištích, šance, že vaše data budou v bezpečí se určitě mnohonásobně zvýší.

A úplným závěrem...

Doporučuji velmi zajímavý projekt www.bezpecnyinternet.cz, kde najdete spoustu užitečných návodů, zajímavostí a odkazů, týkajících se problematiky bezpečnosti dat.

Žádné komentáře:

Okomentovat