Dalším tématem, které vhodně zapadá do naší mozaiky bezpečnosti dat, je zálohování. Na následujících řádcích se vám pokusím osvětlit, co je pod tímto pojmem myšleno, jaké jsou nejčastější možné způsoby, kterými můžete svá data zálohovat a nakonec přidám několik málo tipů, návrhů a odkazů pro ty horlivější z vás, které toto téma nadchne či zaujme.
NENÍ ZÁLOHA JAKO ZÁLOHA
Zálohou se rozumí záměrně vytvořená kopie souboru, která nám poslouží v případě ztráty nebo poškození prvotního, originálního souboru. To je samozřejmě také jeden z hlavních důvodů, proč svá data zálohujeme - snažíme se předejít problémům, které mohou způsobit různé vnější, ale i vnitřní hrozby (viz Bezpečnost dat). Oproti tomu archivací myslíme spíše možnost dlouhodobého uložení původních dat, které však již nevyužíváme.
Pokusím se situaci demonstrovat na příkladu: studujete na vysoké škole a během těch pár let nastřádáte obrovské množství vlastních seminárních prací. Samozřejmě je vám líto celou tu sbírku vysokoškolského potu jen tak vymazat, proto všechny soubory hodíte do jedné složky, vypálíte na CD a budete se modlit, aby jej vaše budoucí potomstvo nikdy nenašlo. Tohle je tedy archivace. Na konci vašeho studia vás samozřejmě čeká diplomová práce a jelikož jste již slyšeli množství hrůzostrašných příběhů o ztracených, smazaných a ukradených textech, nahrajete svůj rozpracovaný klenot spolubydlícímu na notebook, sousedovi na pevný disk a pošlete ji celé rodině jako přílohu na email. A o tomhle je zálohování.
CO BYCHOM MĚLI ZÁLOHOVAT?
Představme si, že bychom mohli ve skutečnosti zálohovat cokoliv, na co si jen pomyslíme. Třeba vlastní dům. Vytvoříme si jeho kopii a ejhle, povodeň! Voda podemele základy a my najednou nemáme kde bydlet, kde spát, kde žít... Ale co, vždyť máme zálohu! :-) No nebylo by to krásné?! Na druhou stranu, proč bychom zálohovali koš na odpadky, když jsou tam jen věci, pro nás naprosto bezcenné a nedůležité?
![]() |
Co myslíte, zálohoval? |
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Backup_Backup_Backup_-_And_Test_Restores.jpg
Jednoduše řečeno, zálohujme to, o čemž předpokládáme, že by nám mohlo způsobit problémy, kdybychom o to přišli - všechno cenné, potřebné, důležité. Ať už se jedná o fotografie ze svatby či z dovolené, kolekci raritních alb oblíbené hudební skupiny, nebo již zmíněné odborné práce, články, rozepsané statě... Avšak jedním z nejdůležitějších pravidel, které je nutno při zálohování dodržovat, je pravidelnost. To znamená, že bychom neměli spoléhat na to, že jsme svá data zálohovali "přece někdy v listopadu 1999". Záloha nemusí být za 1) aktuální, a za 2) ne všechny média mají takovou životnost, aby nám vydržela navěky.
TAKOVÉ TO DOMÁCÍ ZÁLOHOVÁNÍ...
Zálohování se samozřejmě netýká jen běžných uživatelů; je na druhou stranu doménou zejména podnikatelů a velkých firem. Je zde však velký rozdíl ve způsobu, jakým ten který uživatel zálohuje, ale také například ve frekvenci zálohování. A jelikož opravdu pochybuji, že některá z velkých firem bude hledat informace o zálohování zrovna na tomto blogu, budu zde mluvit především o zálohování dat běžných uživatelů.
Jak na to?
Mezi nejobvyklejší způsoby, kterými zálohujeme data, patří kopírování - již jsem to zde zmínila - původní soubor jednoduše překopírujeme na jiné místo, např. na jiný pevný disk, na CD, flash disk, na online úložiště (viz Cloudová úložiště). Existují však i sofistikovanější metody zálohování...
Mnohem snazší totiž bude využít některý z programů, které mnohdy zdlouhavou a nezáživnou práci provedou za vás. Na této stránce najdete seznam těch nejčastěji využívaných. Jejich výhodou je, že jsou zdarma ke stáhnutí a ihned k dispozici; většina z nich má v nabídce také češtinu, takže i ti méně anglicky zdatní se v programu vyznají. Samozřejmostí jsou návody, doporučení apod.
NA ZÁVĚR...
...bych ráda shrnula celou kapitolu přehledně do několika bodů, a uvedla tak pohromadě určitá doporučení, jak se k celé problematice postavit, abyste jejího potenciálu naplno využili:
1) Pokud jsou vám vaše data drahá, raději si je opravdu zálohujte. Nikdy nevíte, co se může stát.
2) Když už se rozhodnete zálohovat, dělejte to pravidelně.
3) Využívejte více míst, kam zálohovat. Vypalte si své fotografie jak na CD, tak si je uložte také online na některá z cloudových úložišť. Znáte to, raději než se jedenkrát stěhovat, tak dvakrát vyhořet...
4) Nebojte se využít nabídku praktických programů pro zálohování, usnadní vám vaši práci.
A komu se nechce číst :-), tak zde je video, ve kterém je všechno výše zmíněné pěkně pohromadě popsané:
Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=r_SNQv3E3wI
Více info:
Přehledný web o problematice zálohování:
http://www.zalohovani.net/
Wikipedie:
cs.wikipedia.org/wiki/Zálohování_dat
http://www.zalohovani.net/
Wikipedie:
cs.wikipedia.org/wiki/Zálohování_dat
Článek o tom, na jaká média ukládat:
http://www.swmag.cz/150/zalohovani-dat/
http://www.swmag.cz/150/zalohovani-dat/
Krátký příspěvek o životnosti médií:
http://oko.yin.cz/2/zivotnost-cd-dvd-a-dalsich-digitalnich-medii/
Přehled programů pro zálohování:
http://oko.yin.cz/2/zivotnost-cd-dvd-a-dalsich-digitalnich-medii/
Přehled programů pro zálohování:
Žádné komentáře:
Okomentovat